Özel okullarda okuyan öğrencilere MEB tarafından “Özel Okul Teşvik Projesi” kapsamında destek verilmektedir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında devlet 2 milyar lira özel okul teşviği verecek. Özel okul teşvik başvuru şartları ve nereden başvuru yapılacağı hakkında detaylı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURU ŞARTLARI

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Okul öncesi eğitimde 15 Mart 2010 ile 14 Eylül 2011 tarihleri arasında doğmuş olmak,
  • İlkokul birinci sınıflarda Eylül 2016 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak,
  • Eylül 2016 tarihi itibariyle ortaokul ve imam-hatip ortaokulu beşinci sınıflarına kayıt şartlarına sahip olmak,
  • Ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,
  • 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
  • Resmi veya özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
  • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak.

DEVLET OKULUNDAN ÖZEL OKULLARA GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLER TEŞVİKTEN YARARLANABİLECEK Mİ?

Destek verilen özel okullara devlet okulundan nakli yapılan öğrenciler destekten yararlanabilecek. Özel okullarda okuyan öğrenciler de destekten yararlanabiliyor.

ÖZEL OKUL TEŞVİK DESTEĞİ KAÇ KERE VERİLECEK?

Eğitim boyunca destekten yararlanılabiliyor. Sınıf tekrarı yapan öğrenciler ne yazık ki destek hakkını kaybedecek. Anaokulundan 12. sınıflar dahil olmak üzere tüm eğitim kademelerinde destek verilecek.

ÖZEL LİSE VE KOLEJ KONTENJANI NE KADAR?

Yönetmeliğe göre ortaöğretim kurumlarına toplam 75 bin kontenjan tanındı. Özel okullara kayıt yaptıran her öğrenci değil, destek almaya hak kazananlar destekten yararlanabilecekler.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Veliler, eğitim ve öğretim desteği almak için e-Okul üzerinden kayıtlı olduğu resmi okul müdürlüklerine başvurabilecek. Azınlık okullarında da veliler destek için azınlık okul müdürlüklerinde başvuracak.

Özel okul teşviki öğrenci başvurusu yapmak için tıklayın.

VELİLER NE YAPACAK?

Veliler, öğrencinin okuduğu resmi okul müdürlüğüne müracaat ederek MEBBİS’te yer alan Özel Öğretim Kurumları Modülü üzerinden başvurularını yapacak.

Veliler, varsa öğrencinin ulusal ve uluslarası olimpiyat ve yarışmalarda kazandığı derecelerle ilgili belgeleri okul müdürlüklerine teslim edecek.

Eğitim ve öğretim desteği alacak öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait 2016 yılı haziran ayı toplam gelir durumunu gösteren resmi belge müracaat esnasında okul müdürlüğüne teslim edilecek. Ayrıca müracaat sırasında üniversitede eğitim gören diğer kardeşlerin öğrenim durumunu gösteren belgeler müracaat esnasında okul müdürlüklerine teslim edilecek.

DESTEK VERİLECEK OLAN ÖĞRENCİLER NEYE GÖRE BELİRLENECEK?

Öğrencinin başarısı, ailenin geliri, öğrenim gören kardeşleri, anne babanın durumu, disiplin cezası, şehit evladı ve korunmaya muhtaçlık durumuna göre 6 farklı kritere göre değerlendiriliyor ve puanlanıyor. Olimpiyat başarısı olması durumu da desteklemede etkili olacak.

Başvuran öğrenciler teşvik verilecek okullar listesinden 15’ini tercih listesine alıyor. Yerleştirmeler puan üstünlüğüne göre yapılıyor. Listesindeki okullardan birine yerleştirilen öğrenci teşvik almaya hak kazanıyor.

TEŞVİK HANGİ KOŞULLARDA KESİLİYOR?

İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimde okuyan ve teşvik almaya hak kazanan öğrenciler eğitim kademesinin sonuna kadar bu haktan yararlanıyor.
Örneğin ilkokulda teşvik alan öğrenci 4 yılın sonuna kadar teşvik alıyor, ortaokulda tekrar başvuruyor. Teşvik almaya hak kazanan öğrencilerden uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç olmak üzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybediyor.

ÖZEL OKUL TEŞVİKİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Özel okul teşvik başvuru tarihini öğrenmek için tıklayınız.

Özel okul teşvik, diğer burs ve teşviklerden haberdar olmak için buraya tıklayarak formu doldurunuz.

Yorum Yazın